„365typo“ – naujausio tipografikos ir grafinio dizaino almanacho apžvalga

2016-09-23

Lietuvos dizaino profesionalai retai kada lepina knygų recenzijomis. Šįkart turime išimtį ir didelės reikšmės knygą, kurioje įtrauktas ir LGDA narės Aušros Lisauskienės tekstas. Sveikiname ir siunčiame ačiū už recenziją!

Antroji ką tik „Etapes“ leidyklos Paryžiuje išleista knyga „365typo“ jau pasiekė VDA biblioteką! Tai almanachas, pristatantis 365-ias 2015-ųjų metų istorijas iš viso pasaulio apie šrifto dizainą, tipografiką ir grafinį dizainą. Vilniaus dailės akademijos grafinio dizaino katedros dėstytojai, grįždami iš Tarptautinės „AtypI“ konferencijos Varšuvoje, VDA bibliotekai parvežė šią vertingą knygą. Knygos sudarytoja Linda Kudrvowska, visą autorių atsiųstą informaciją suskirstė į 12 dalių, apimančių atskiras temas: „AtypI“ organizacija, 2015 metų „AtypI“ konferencija Brazilijoje, žurnalai, knygos, šrifto dizainas, apdovanojimai, edukacija, identitetas, parodos, projektai, apie išėjusiuosius, renginiai.

Visa šios knygos medžiaga yra pateikta įvairių šalių delegatų, „AtypI“ valdybos narių, parodų kuratorių ir leidėjų, kurie geriausiai žino, kas vyksta šrifto dizaino ir tipografikos srityje jų šalyse, kas yra aktualu šiandien. Akivaizdu, kad didelės ir ekonomiškai stiprios šalys, turinčios stiprius šio lauko žaidėjus, pateikia daugiau „karštos“ informacijos visomis temomis. Tiesa, nėra taip, kad viskas kas yra atsiunčiama, dedama į knygą. Pirmiausia yra pateikiama siūloma tema, knygos sudarytojai įvertina jos aktualumą globaliame kontekste ir tik tada siūlo pilnai paruošti medžiagą.

Pirmajam tomui 2015 metais nesiryžau nieko pateikti, nes visi Lietuvos renginai 2014 metais buvo labiau lokalūs ar net mėgėjiški? Šioje srityje 2016 metų almanachui jau turėjome svarų renginį – ITW – intensyvią tipografikos savaitę VDA studentams ir atvirą vienos dienos konferenciją su paroda „East-West“, kurioje savo žiniomis, patirtimi ir darbais dalinosi tarptautinio svorio pranešėjai. 225-jame puslapyje, arba 292-ąją „dieną“ iš 365-ių, prie parodų temos, yra mano, atstovaujančios Lietuvą šioje tarptautinėje organizacijoje, tekstas, pristatantis „Keliaujančių raidžių ‘15“ projektą su ITW renginiu ir paroda VDA ekspozicijų salėse. Smagu, kad turime ir pasaulinio lygio renginių ir erdvių, kuriose galima juos organizuoti.

Dar kartą grįžtant prie knygos ir jos vertės bei kodėl ji gali būti naudinga. Knygoje pristatyta „AtypI“ organizacija ir apžvelgta 2015 metų konferencija Brazilijoje, kuri vyko 2015 metų rudenį. Ši informacija aktuali visiems „AtypI“ nariams, nedalyvavusiems šioje konferencijoje dėl įvairių priežasčių (mano atveju ekonominių-geografinių). Kaip pavyzdį galiu paminėti, kad šiais metais Varšuvoje vykusioje konferencijoje nemažai pranešėjų rėmėsi savo pranešimais, skaitytais praeitoje konferencijoje Brazilijoje ar Ispanijoje ir, nebuvus ten, dalis informacijos tartum pakibdavo ore… Toliau informatyvūs tekstai apie naujausius žurnalus ir knygas – vertinga informacija norint įsigyti naujausios literatūros apie šrifto dizainą ir tipografiką. Taupant laiką užtenka tik peržiūrėti knygoje esančią informaciją ir užsiprenumeruoti ar nusipirkti.

Įdomūs tarptautiniai apdovanojimai bei edukaciniai renginiai – daug naudingos informacijos ir dėstantiems, ir praktikuojantiems šrifto dizaineriams bei tipografikos specialistams. Identiteto tema iliustruota tipografika grįstais identitetais ir rebrand‘intais identitetais. Man pačiai įdomiausia dalis – renginiai, parodos ir projektai. Visi mes, grafikos ir šrifto dizaineriai dirbame savo darbą, nepriklausomai nuo to, kurioje šalyje gyvename. Tikrai nemanau, kad man gyvenant, pavyzdžiui, Berlyne ar Paryžiuje, mano darbas būtų geresnis, už kito gyvenančio Rygoje, Vilniuje ar Minske… Tiesiog kitos sąlygos, kitas užsakovas ir kitas biudžetas. O parodose ir projektuose tas provincialus požiūris į gerumą kaip dydį tiesiog išnyksta. Žinoma, pabaigoje yra skyrelis apie išėjusias žvaigždes. Su pagarba skaitau šį tekstą ir be galo didžiuojuosi kad mano kartai ir man teko su jais bendrauti. Džiaugiuosi, kad vienoje iš mano lankytų konferencijų buvau pristatyta Adrianui Frutigeriui.

Teksto autorė: LGDA narė Aušra Lisauskienė

Tags: , , , ,