Dizaino rezidencija Vilniuje 2025 04 22 – 29 | kviečiame jaunuosius dizainerius

2025-03-12

 

Šios rezidencijos metu dizaino profesionalai tyrinės tarptautinės dizaino dienos temą Įžūlus optimizmas (iš anglų k. Outlandish Optimism), kartu su jais visą laikotarpį dirbti ir pasisemti žinių galės 4 – 6 jaunieji dizaineriai. Dizaineriai nagrinėjant temą dalinsis patirtimi, savo darbo metodais, skatins kritinį mąstymą, bendruomenių ir dizainerių bendradarbiavimą. Dizaino rezidencijos tikslas – didinti sąmoningumą apie dizaino vaidmenį visuomenėje – kaip dizaineriai ir dizaino priemonės gali padėti spręsti įvairius socialinius iššūkius, formuoti ateities vizijas ir spręsti sudėtingas problemas. 

Šių metų dizaino rezidentai:

Marcin Nowicki (PL) www.noviki.net http://futurefragments.online/ 

Marcin Nowicki yra „Noviki“ – studijos, kuri sulieja ir peržengia dizaino disciplinų ribas – vadovas ir vienas iš įkūrėjų. Jo tarpdisciplininis požiūris leidžia jam ištirti naujų technologijų įtaką kūrybiškumui ir vizualiniam suvokimui. Būdamas BMW meno klubo menininku 2024 m., bendrakūros metu sukūrė „Dream of the Machine“ – projektą, kuriame dirbtinis intelektas derinamas su scenos menu ir vaizdo rašiniais. Jis taip pat yra „Future Fragments“ (futurefragments.online), iniciatyvos, tiriančios šiuolaikinius ir ateities reiškinius skaitmeninėje kultūroje, įkūrėjas. 

Yuri Veerman (NL) https://yuriveerman.nl 

Savo kūryboje Yuri Veerman sprendžia politines ir socialines problemas iš vizualinės ir poetinės perspektyvos. Jo darbai reguliariai patenka į viešas diskusijas. Bėgant metams jo darbai pasirodė įvairiose platformose: nuo Amsterdamo muziejaus iki skvotų, nuo CNN iki Nyderlandų televizijos ”labas rytas” programos. 

Veerman nevengia dirbti su visiškai skirtingomis grupėmis: nuo žmogaus teisių organizacijų iki konsultacinių firmų ir nacionalinės policijos. Yuri visuomet siekia įkvėpti naujos gyvybės sudėtingam pasakojimui naudojant vaizdus ir kalbą, humorą ir poeziją. 

Informacija apie rezidenciją: 

– rezidencija atvira įvairioms dizaino disciplinoms; 

– rezidencija vyks anglų kalba; 

– rezidencija vyks Vilniuje; 

– rezidencijos pradžia: 2025 m. balandžio 22 d.; 

– rezidencijos laikotarpis: 2025 m. balandžio 22-29 d.; 

– viešas rezultatų pristatymas: 2025 m. balandžio 27 d.; 

– registracijos forma: https://forms.gle/SxM3k2J6mfm2U7YY6. Registracijos formos užpildymo terminas: 2025 m. kovo 28 d.. 

Atrinksime 4 – 6 jaunuosius dizainerius, kurie: 

– talkins rezidentams įvairiais klausimais ar procesais; 

– dalyvaus rezidento tyrimo procese; 

– pilnai dalyvaus rezidencijos programoje. 

Šis kvietimas skirtas: 

– jauniesiems dizaineriams turintiems ne ilgesnę, kaip 3 metų patirtį dizaino lauke; 

– studentams, magistro ar bakalauro laipsnio; 

– besidomintiems socialinio dizaino praktikomis; 

– atviriems dirbti grupėje ir visuomeninėje erdvėje; 

– besidomintiems aplinka, pasaulio politinėmis ir socialinėmis naujienomis. 

Dizainerius atrinks LDA valdyba, atsižvelgdama į jų motyvaciją tyrinėti ir dirbti šia tema. 

TEMA

Šią tarptautinę dizaino rezidenciją siekiame organizuoti kasmet, remdamiesi Tarptautinės dizaino tarybos (ICoD) kasmet formuluojama tema. Šių metų tema – Įžūlus optimizmas (iš anglų k. Outlandish Optimism). Optimizmas atrodo nepažįstamas – tai yra svetimas būdas mąstyti būtent dabar. Kaip drįstame būti optimistais šiais ekologinės krizės, karų, godumo ir gresiančių šiukšlių laikais? Įrodyta, kad optimistinis mąstymas skatina teigiamus rezultatus. Optimizmas padeda užtikrinti žmogaus ilgaamžiškumą, sukelia nuostabos ir susižavėjimo pasauliu jausmą ir skatina gebėjimą imtis konkrečių veiksmų siekiant pokyčių. Todėl tikimės išprovokuoti kai ką drąsaus: kas būtų, jei dizaineriai įsisavintų optimizmą (angl. Outlandish Optimism, OO) kaip spekuliatyvų, gudrų požiūrį 

ir radikalų projektavimo metodą? Outlandish Optimism (OO) – tai provokacija dizaineriams priimti nepažįstamus ir, atrodytų, neįmanomus dalykus: skandalingas idėjas, svetimus metodus ir neįprastas sąsajas, išeiti iš dėžės ir likti visų rūšių bėdose, klausytis kitaip ir dirbti neįprastai optimistiškai. 

VIETA

Rezidencija vyks Medinės miesto architektūros muziejuje (MMAM). Medinis namas Polocko gatvėje 52 buvo pastatytas 1876 m. 2006 m. pastatas įtrauktas į Kultūros vertybių registrą. 2022 m. baigti pastato restauravimo darbai, o gegužės 18 d. duris atvėrė Medinės urbanistinės architektūros muziejus. Šis muziejus įsikūręs Užupyje, kuris taip pat turi savo unikalią istoriją ir bendruomenę, pakraštyje. Ši vieta taps rezidentų susitikimų ir darbo vieta. Tikimės, kad balandžio 27 d. dizaineriai viešai pasidalins savo tyrimų idėjų rezultatais. Dizaino rezidencija Vilniuje – tai Lietuvos dizaino asociacijos iniciatyva, sukurta minint Tarptautinę dizaino dieną. 

_____________________

Organizatorius Lietuvos dizaino asociacija – nepriklausoma kūrybinė sąjunga, vienijanti profesionalius dizainerius.

Rezidenciją iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Jei turite klausimų, kreipkitės el. paštu comm@lda.lt