
Kur vyksime 2020-aisiais?
2020-01-21
Kasmet renginių daugėja tarsi ilgaoudegių laboratorijoje – visus aprėpti tampa neįmanoma misija. Iš asmeninių patirčių ir perspektyvų suplaktas toks pirmojo 2020 m. pusmečio dizaino renginių kokteilis.
Interaction 20
Milanas (Italija)
Vasario 2–7 d.
https://interaction20.ixda.org
Viena didžiausių UX ir sąveikų dizaino konferencija, kiekvienais metais vykstanti skirtingame mieste, organizuojama IxDA savanorių. Ko tikėtis? 3 dienų konferencija, 80 pranešimų ir daugiau negu 1500 dizainerių Geriausiame mieste pasak „Wallpaper*“ žurnalo.
Gyvename laikais, kai pradėjome dizaininti viską viskam ir visur, todėl konferencijos metu dizainerių veiklos prasmės, raidos ir darbo principų diskusijas sujungs epiškai skambanti šių metų tema – „Naujoji aušra“ (A New Dawn).
AWWWARDS
Amsterdamas (Nyderlandai)
Vasario 19–21 d.
https://conference.awwwards.com/amsterdam
AWWWARDS – populiariausia pasaulinė skaitmeninio dizaino apdovanojimų platforma, rengianti konferencijas Niujorke, Amsterdame, Los Andžele, Paryžiuje ir Londone.
Konferencija, apdovanojimai, mokymai, kūrybinės dirbtuvės – kažkas panašaus į energetinį kokteilį kūrėjams skaitmenininkams. Pikantiška detalė – Awwwards apdovanojimų nuotolinėje vertinimo komisijoje jau antrus metus dalyvauja ir LGDA narys, grafikos dizaineris ir meno vadovas Justinas Kiaulekis.
FITC Amsterdam 2020
Amsterdamas (Nyderlandai)
Vasario 24–25 d.
https://fitc.ca/event/am20/
Daugiadisciplinė ir tarpdisciplininė konferencija, pristatanti save kaip „neįprastą“, apjungiančią savyje technologines ir kūrybines inovacijas, skirtą kūrybininkams, technologams ir rinkodaristams.
Šiais metais tarp pranešėjų turime lietuvį Arminą Kazlauską, gyvenantį ir kuriantį Norvegijoje muzikinę video grafiką tiesioginėms televizijos transliacijoms, grupių ir atlikėjų gyviems pasirodymams. Verta paminėti jo darbus “A-ha“ grupei, Nobelio taikos prizo koncertams, Norvegijos atstovų pasirodymui „Eurovizijos“ konkurso finale.
Design Indaba Conference 2020
Keiptaunas (Pietų Afrikos Respublika)
Vasario 26–28 d.
designindaba.com/conference
„Design Indaba“ pirmąkart įvyko 1995 m. tikintis, kad kūrybiškumas įplieks ekonominius pokyčius Pietų Afrikoje. Konferencija kūrybiškumą mato kaip priemonę kurti geresnį pasaulį ir stengiasi pristatyti tai darančius talentus iš kuo įvairesnių kūrybinių industrijų sričių. Šiais metais ypač norėtųsi gyvai išgirsti pirmųjų dizaino tinklalaidžių Design Matters kūrėją, dizainerę, edukatorę ir publicistę Debbie Millman.
Arctic Design Week
Rovaniemi (Suomija)
Kovo 16–22 d.
https://www.arcticdesignweek.fi/en/
Joulupukki (suomių Santa Klauso) gimtinėje kažkur gūdžioje Laplandijoje vyksta pati (at)šiauriausia ir nakčiausia dizaino savaitė. Šiaurinės pašvaistės ir sniego paklodžių apsupty vyks parodos, kūrybinės dirbtuvės, veikia dizaino ir maisto pop-up’ai, arktinių madų pasirodymai – renginių gausa užkaitins ne prasčiau negu saunoje.
Tkimasi sulaukti 25000 dalyvių, atvyks 20 pranešėjų, vyks 20 parodų, kuriose prisistatys 150 dizainerių. Nes ką gi dar daugiau veikti belaukiant poliarinės aušros?
OFFSET konferencija
Dublinas (Airija)
Balandžio 3–5 d.
https://www.iloveoffset.com
Šią turtingą pranešėjais ir rinktiniu turiniu konferenciją visai nepelnytai užgožia kiti didesni žemyniniai renginiai – tai tarptautinė konfetencija su britišku prieskoniu, nes, kaip bebūtų, didžioji beatsiskirianti kaimynė turi nepalyginamai daugiau kūrybinių talentų.
Renginiai vyksta impozantiškame The Bord Gáis Energy Theater, kasmet susirenka virš 2500 dalyvių, susirenka dizaino ir kūrybinių industrijų šviesuliai, užtemdantys bent kuriam laikui airiškų pub’ų ar netgi Guinness’o muziejaus viliones. Savo kokybe ir prieinamumu – tikrai ne prasčiau už saulėtąjį Barselonos OFFF.
Kirjak
Talinas (Estija)
Balandžio 17–18 d.
https://kirjak.info/en/kirjak-2020-eng/
Renginys linksmu pavadinimu: kirjak – estiškai juodmargė; raštas. Arti, jauku, pigu, šrifto meistrų vedamos kūrybinės dirbtuvės ir… smagūs estai. Latvių ir lietuvių dalyvių gausa (ne daugiau 10) atvirkščiai proporcinga renginio kokybei.
Savo dydžiu ir formatu panašus į lietuviškąjį 6pt – tai vienos dienos minikonferencija su kūrybinėmis dirbtuvėmis kitą dieną. Kaip ir kasmet, bus ir pranešėjų iš Lietuvos – šiemet pranešimą pažadėjo dizaino studijos „Boy“ įkūrėja ir D&AD prizo laimėtoja Miglė Rudaitytė.
Milan Design Week
Salone Internazionale del Mobile
Milanas (Italija)
Balandžio 21–26 d.
https://www.salonemilano.it/en/exhibitions/salone-internazionale-del-mobile
Milano dizaino savaitė prasidėjo nuo baldų parodos 1961 m., tačiau ir šiandien tiems, kam rūpi naujausios baldų ir interjero tendencijos, keisčiausios naujovės ir dizaino akibrokštai, šio pasaulinio baldų salono praleisti nevalia.
Virš 370000 dalyvių kasmet visą savaitę mina Milano parodų salių ir galerijų takus, kad būtų pirmi abstulbinti studentiškos drąsos, jaunatviško maišto, technologijų meistrystės ir ekstravagantiškos prabangos. Daugumos naujausių gaminių metų premjeros įvyksta būtent Milane, o Zona Tortona, įsikūrusi postindustriniame rajone, yra bene įdomiausia vieta smalsiems, kūrybingiems ir alkaniems.
OFFF Barcelona
Barselona (Ispanija)
Balandžio 23–25 d.
https://offf.barcelona
Bene populiariausias kūrybiškumo festivalis tarp tautiečių, kuriame neretai jautiesi kaip klasiokų susitikime arba kūrybinių agentūrų atlaiduose. Šiemet jubiliejinis, jau 20-asis festivalis vyks anksčiau nei įprastai. Spalvingas ir šurmulingas renginys, kuriame pranešimai vienu metu vyksta keliose salėse ir nuolat tenka laviruoti, stengiantis atspėti, kuris pranešėjas bus „yeah“, o kuris „meh“.
Nors festivaliui įpusėjus dalyvių uolumas sumažėja, į pagrindinius vakaro pranešimus dažniausiai patenka ne visi norintys, o likusieji tenkinasi vaizdu lauko ekrane. Čia slypi organizatorių gudrybė – jie kasmet parduoda gerokai daugiau bilietų nei yra vietų salėse, kasmet tenka pastovėti eilėse, bet kasmet dalyvių tikrai nemažėja. Atsipalaiduokite – rytoj bus geriau.
Pictoplasma
Berlynas (Vokietija)
Gegužės 13–17 d.
https://pictoplasma.com
Renginio specifika – animatoriai, iliustruotojai, personažų kūrėjai – neturėtų atbaidyti ir kitų sričių kūrėjų. Preciziškai vokiškai organizuota konferencija, nepriekaištingos kūrybinės dirbtuvės, ir savo sritį be galo mylintys profesionalai bei entuziastai – štai beveik ir visas receptas.
Pagrindiniai įvykiai kunkuliuoja istoriniame kinoteatre, savo aplinka kažkiek primenančiame senąsias Vilniaus „Pionieriaus“ ar „Pergalės“ kinosales su teatrališkomis interjero detalėmis. Taip pat dar vyksta parodos ir trankus uždarymo vakarėlis klube, į kurį, skirtingai nuo Barselonos OFFF ankšto baro, tikrai telpa visi norintys.
D&AD Festivalis
Londonas (Didžioji Britanija)
Gegužės 19–21 d.
https://www.dandad.org/en/d-ad-creative-advertising-design-festival/
Trys dienos tarp geriausių iš geriausių kūrybininkų ir komunikacijos gudragalvių kasmet panardina į šviežių kūrybos sulčių fontaną, iš kurio sugrįžus namo norisi vėl sugrįžti kitąmet ir parsivežti namo dar vieną pieštuką, kurių Lietuvoje vis daugėja kasmet. Net ir didžiosioms pasaulinėms agentūroms vis labiau prarandant susidomėjimą Kanų reklamos festivaliu, D&AD apdovanojamų darbų kokybe lenkia regioninius renginius, savo svoriu nenusileisdamas amerikietiškajam „The One Show“.
Bilietams taiko supratingą kainodarą, kuomet su vienu „senio“ bilietu į renginius nemokamai gali patekti nuo 1 iki 3 jaunųjų kūrybininkų, o brangesniais bilietais gali pasinaudoti iki 6 dalyvių.
Berlin Letters
Berlynas (Vokietija)
Gegužės 28–30 d.
https://berlinletters.com/english-2020
Dar vienas specializuotas festivalis, skirtas leteringui, šrifto dizainui, kaligrafijai ir ženklodailei (sign painting).
2019 m. pirmąkart vykęs festivalis tik įsibėgėja. Pernai jį aplankė 200 dalyvių, kurių dauguma – šrifto dizaineriai. Jau kelis metus iš eilės vis garsėjant kolegų murmesiui, kad garsusis „Typo Berlin“ tik brango ir prastėjo, „Berlin Letters“ atrodo labai patraukli ir perpus pigesnė alternatyva.
By Design!
Bratislava (Slovakia)
Birželio 6 d.
https://bydesignconf.com
Tarptautinė konferencija orientuota į aktualių problemų sprendimą, sukviečianti pasaulyje pripažintas asmenybes, yra per dieną pasiekiama automobiliu. Joje daug dėmesio įvairioms dizaino disciplinoms, procesams ir jų pritaikymą versle. Šių metų tema „Shift by Design“ („Pokyčiai dizaino pagalba“) bandys nagrinėti dizaino pritaikomumą besikeičiančiam pasauliui.
Jeigu turėčiau laiko tik vienam pranešėjui, būtinai pasiklausyčiau Kenya Hara, suformavusio ir išplėtojusio „Muji“ prekės ženklą ir produktus. Beje, atvyks ir neprilygstamasis Stefan Sagmeister, kuris dalinsis įžvalgomis, kaip mums, grafikos dizaineriams ir konceptualiems menininkams, išlikti žmoniškiems.
The Next Web
Amsterdamas (Nyderlandai)
Birželio 18–19 d.
https://thenextweb.com/conference
Nuo dirbtinio intelekto iki dizaino, nuo procesų ir metodų iki technologijų ir įrankių – apie viską, kuo gyvena, kvėpuoja ir svajoja interneto pasaulių kūrėjai. Lengva pasiklysti temų ir pranešimų debesyje, tačiau kur daugiau rasi tiek visko vienoje vietoje?
Corporate Innovation, Tech ecosystems, Sustainable Societies, Autopilot, Form, Sprint, Rebrand, Future of Work, Growth Quarters, Neural, Checkout, Impact – ne atskirų pranešimų, o jų grupių pavadinimai. Ko gero, tai tikrai didžiausias toks renginys Europoje.
Straipsnio autorius D. Kisielius.
Autoriaus iliustracijoje panaudota Imani Clovis / Unsplash fotografija.