Lietuviškas lietaus žemėlapis Olandijoje

2019-09-30

Vilniaus dailės akademijos III k. dizaino krypties doktoranto Sigito Gužausko eksperimentinis projektas „Gyvasis žemėlapis“ (angl. LIVING MAP), įvaizdinantis klimato kaitą, buvo eksponuojamas GRAPHIC MATTERS dizaino bienalėje Bredoje, Olandijoje. Šiemet paroda vyko rugsėjo 20 d. – spalio 27 d.

GRAPHIC MATTERS yra kas du metus vykstantis vienas žymiausių grafinio dizaino įvykių Olandijoje (kuratoriai Dennis Elbers ir Sven Ehmann). Festivalio metu vyksta aktualios diskusijos, kūrybinės dirbtuvės profesionalams, o salėse eksponuojami geriausi komunikacinio dizaino objektai. 

Šių metų bienalės tema – informacijos dizainas, kuris apima keletą komunikacinio dizaino žanrų. Tai vizualinis žurnalizmas, duomenų įvaizdinimas, edukacinės priemonės, ikonų ir instrukcijų dizainas, kartografija. 

Ekspozicijose pateikiami informacinio dizaino objektai atskleidžia aktualiausias visuomenės problemas.

Temos pasirinkimas yra neatsitiktinis. Plintant melagingoms naujienoms, socialinėms manipuliacijoms, kokybiškas informacijos reprezentavimas susiduria su naujais iššūkiais. 

Festivalyje diskutuojama, kuo grafinis dizainas gali pasitarnauti atskleidžiant tikruosius faktus, vizualizuojant politinės korupcijos apraiškas ar sprendžiant kitokias socialines blogybes. 

Dizaineriai kviečiami „nebijoti duomenų, o juos prisijaukinti“, įdomias ir aktualias įžvalgas pateikti visuomenei. 

Ekspozicijoje pristatomi ir garsių šiuolaikinių dizainerių darbai. Tai Stefan Sagmeister, Stefanie Posaviec, Keiichi Matsuda ir t.t. Ekspozicija turi ir istorinę dalį, kurioje galima išvysti klasikiniais laikomų dizainerių kūrinius.

Tai Fritz Kahn, Joost Grootens, Gerd Arnst ir prieš keletą dienų išėjęs žymiausias olandų dizaineris Wim Crouwel.

Daugiau informacijos apie bienalę: https://graphicmatters.nl/en/

Teksto ir nuotraukų autorius Sigitas Gužauskas.